Twórcy komiksowej Yeleny Belovej o zbyt niskiej zapłacie za użycie postaci w MCU

Devin Grayson i JG Jones, komiksowi twórcy postaci Yeleny Belovej, wypowiedzieli się na temat zapłaty za użycie tej postaci w MCU, która okazała się niższa niż zakładano

Kwestie związane z tym, jak Marvel traktuje twórców komiksowych bohaterów, kiedy przychodzi do ich pojawienia się w filmach i serialach Marvel Cinematic Universe, była poruszana już niejednokrotnie, chociażby przy okazji debiutu Winter Soldiera w MCU. Tym razem temat ten został podjęty przez scenarzystkę Devin Grayson i rysownika JG Jonesa, którzy są twórcami komiksowej, oryginalnej wersji superszpieżki Yeleny Belovej.

W nowym raporcie The Hollywood Reporter duet twórców przyznał, że przed premierą filmu Black Widow prowadzili wielomiesięczne negocjacje z Marvelem na temat należącej się im płatności za użycie postaci Yeleny. Ujawnili, że ich umowa pozwalała na wypłatę im ryczałtu w wysokości 25 000 dolarów, jeśli Belova pojawi się w filmie. Kiedy dostali czeki, okazało się, że opiewały one na zaledwie 5000 dolarów – kwotę wspominaną wcześniej przez innych twórców komiksowych. Grayson przyznała, że umowa zawierała informację, iż istnieje możliwość wypłacenia twórcom tylko 5000 dolarów, jednak wspomniana kwota 25 000 dolarów, która i tak miałaby zostać podzielona między dwoje artystów, była bardziej wyróżniona.

Jones, choć nie potwierdził, jaką kwotę ostatecznie otrzymał, dodał:

Po rozmowie z wieloma twórcami mogę stwierdzić, że oferty finansowe Marvela stanowią przynętę, a potem się zmieniają. Rzucają dużą liczbę, a następnie stopniowo zmniejszają faktyczną wypłatę.

Źródła wspominane w tekście sugerują, że standardowa umowa Marvela z twórcami komiksów zawiera klauzule, które znacznie zmniejszają ich wypłatę. Niektóre role są kwalifikowane przez Marvela jako epizodyczne, jeśli bohaterowie pojawiają się w mniej niż 15% czasu trwania filmu, nawet jeśli nadal pozostaje to istotna rola. Taka sytuacja miała spotkać chociażby Kapitana Amerykę w Avengers: Inifnity War.

Współtwórca Ameriki Chavez, Joe Casey, również wypowiedział się w artykule, ujawniając, że zdecydował się nie podpisywać umowy i zrezygnował z zapłaty za pojawienie się tej postaci w Doctor Strange in the Multiverse of Madness.

Może 5000 dolarów jest coś warte dla jakiegoś dzieciaka po dwudziestce, który dopiero zaczyna na rynku pracy. Dla wielu z nas, którzy są w branży od dziesięcioleci, jest to po prostu obraźliwe.


Źródło: ComicBook/Hollywood Reporter

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się z nami swoim komentarzem.x