Dni Fantastyki 2019 – Wstępne informacje i patronat medialny!

Czas tajemnic, czas fantastyki, czas zabawy i cudownie spędzonych chwil w urokliwym otoczeniu. No właśnie… Czas. To właśnie on będzie głównym tematem tegorocznych Dni Fantastyki, odbywających się od piętnastu lat na terenie CK Zamek i przylegającego mu parku we Wrocławiu. Już w piątek, 5 lipca zacznie się jubileuszowe święto wrocławskiej fantastyki! Potrwa do niedzieli, gwarantujemy Wam, że ten czas na długo zapadnie Wam w pamięć!

Mimo, że do wakacji zostało jeszcze kilka miesięcy, już teraz wiemy od organizatorów, że piętnasta edycja będzie doprawdy fantastyczna! Jak co roku znajdziecie tutaj kilkaset punktów programu zwartych w kilku blokach tematycznych. Między innymi będą to spotkania z twórcami fantastyki – zarówno literackiej jak i artystycznej, prelekcje tematyczne i naukowe, prezentacje i turnieje gier.

Dni Fantastyki 2019

W podziemiach zamczyska będziecie mogli postawić wszystko na jedną kartę, lub zadecydować o swoim losie rzucając kośćmi. Każdy fan szeroko pojętych gier planszowych znajdzie tu coś dla siebie. W salach prelekcyjnych spotkacie inspirujące i fantastyczne postaci, które zabiorą Was w podróże do światów równoległych. Na podzamczu czeka Was wycieczka w czasie i przestrzeni – Fantastyczne Miasteczko. Zaraz obok strefa, w której Wasze pociechy, będą mogły rozwijać swoją kreatywność pod opieką animatorów, a Wy będziecie mogli przekąsić co nieco, popić wybornym rzemieślniczym piwem, a później potargować się z okolicznymi handlarzami fantastycznych różności (a nuż uda się upolować łuskę smoka w dobrej cenie?!). Kilkaset metrów dalej odbędą się turnieje sportowe w quidditcha, których możecie być zarówno uczestnikiem, jak i kibicem.

Pod osłoną niedzielnej nocy, na Amfiteatrze, odbędzie się magiczna Gala rozdania Kryształowych Smoków, która zwieńczy trzy dni fantastycznej zabawy. Jak co roku zostaną nagrodzeni najlepsi twórcy cosplay, autorzy tekstów literackich i komiksów. Już teraz zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń!


Konkurs Kryształowe Smoki

Konkurs Kryształowe Smoki towarzyszy festiwalowi Dni Fantastyki od początku, czyli od 2004 roku. Jednak pod obecną nazwą znany jest dopiero od roku 2013. Jedną z charakterystycznych nagród konkursu jest statuetka Kryształowego Smoka właśnie.

Ideą konkursu jest popularyzowanie fantastyki, ale także pokazanie potencjału twórczego, jaki tkwi w każdym. Dlatego konkurs kierowany jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Choć to konkurs ogólnopolski, to śmiało można powiedzieć, że wykracza daleko poza tereny kraju: zgłoszenia napływają także z Niemiec, Holandii, Norwegii, Belgii czy Francji.

Każda edycja to setki zgłoszeń w dwóch kategoriach: literacka i graficzna. W tegorocznej edycji po raz pierwszy pojawił się podział ze względu na wiek – kategoria dla dzieci w wieku 10-15 lat oraz dla młodzieży i dorosłych od 16 roku życia.

Dni Fantastyki, Kryształowe Smoki

Skład sędziowski co roku wygląda inaczej, ale w każdej edycji jurorzy dobierani są bardzo starannie, w poprzednich latach byli to m.in. Robert M. Wegner, Aneta Jadowska, Dominika Węcławek czy Wojciech Zembaty w kategorii literackiej. Z kolei w graficznej: Sebastian Skrobol, Artur Wabik czy Konrad Czernik. Poziom prac za każdym razem sprawiał, że wyłonienie zwycięzców stawało się powodem gorących dyskusji wśród jurorów.

Jurorzy zawsze wybierają trzy najlepsze prace, których autorzy zapraszani są na galę Dni Fantastyki – to właśnie podczas gali ogłasza się zwycięzców oraz wręcza nagrody, m.in. statuetkę Kryształowego Smoka – otrzymują ją zwycięzcy poszczególnych kategorii. Zdobycie pierwszego miejsca wiąże się także z uzyskaniem nagrody pieniężnej w wysokości 700 zł w kategorii 16+ oraz nagrody materialnej o wartości 300 zł w kategorii dziecięcej.


Tegorocznym tematem Dni Fantastyki, a co za tym idzie, także konkursu jest czasczas w ujęciu przemian, ewolucji fantastyki, przemijania pewnych trendów, ale też tego, że niektóre motywy czy dzieła, mimo upływu czasu się nie zmieniają. Nie zmienia się też nasz stosunek do nich. Od dziesiątek lat zaczytujemy się w Tolkienie, wciąż nie porzuciliśmy Harry’ego Pottera (niektórzy nadal czekają na swoją sowę), a Wiedźmin jeszcze długo nie pójdzie w kąt.

Dni Fantastyki


Bilety

Do 30 maja macie możliwość kupić karnety w przedsprzedaży za pośrednictwem biletyna.pl lub na stronie dnifantastyki.pl w cenie 50 zł, w pakiecie z kartą noclegową – 70 zł. Pamiętajcie, że możecie ją kupić jedynie w przedsprzedaży. Od 1 czerwca bilety kupicie za pośrednictwem strony internetowej, jednak już w cenie regularnej – 65 zł, tyle samo będą kosztowały również przy kasie w dniu imprezy. A dla tych, którzy przed wyruszeniem w drogę zbierają drużynę – mamy specjalną ofertę – bilet z kartą noclegową dla dziesięciu osób kosztuje jedynie 650 zł. Rodziny z dziećmi również mogą liczyć na ceny zniżkowe. Pamiętajcie jednak, w tym roku ilość biletów jest ograniczona, a czas biegnie nieubłaganie! Zapraszamy!

www.dnifantastyki.pl

Przypominamy też, że tak samo jak w roku ubiegłym oraz dwa lata temu, Planeta Marvel będzie partnerem medialnym całej imprezy, a niektórzy z naszych redaktorów również się na niej zjawią!

Dni Fantastyki, DF, Patronat medialny


Źródło: Notka prasowa

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o
Przeczytaj poprzedni wpis:
Avengers Endgame
„Avengers: Endgame” – Nowy klip i art

Materiałom promocyjnym z filmu Avengers: Endgame nie ma końca. Dziś mamy dla Was dwa kolejne. Tym razem mamy dla Was rozszerzony, trwający

Zamknij