„Mecenas She-Hulk” – co nowego serial wprowadził do filmowego uniwersum Marvela?
Zakończony niedawno serial Mecenas She-Hulk, choć nie był mocno powiązany z wydarzeniami dziejącymi się w innych filmach i serialach osadzonych w MCU, dodał do tego uniwersum kilka ciekawych smaczków oraz szereg nowych postaci, które mogą mieć większe lub mniejsze znaczenie w przyszłości. Przyjrzyjmy się zatem kilku cegiełkom, które serial o Jennifer Walters dołożył do szerokiego Marvel Cinematic Universe.
Złoczyńcy mają szansę na resocjalizację
Marvelowi złoczyńcy mają zdecydowaną skłonność do żegnania się z życiem w ostatnim akcie filmu lub ciągłego powracania do swoich niezbyt legalnych aktywności. Serial Mecenas She-Hulk ponownie wprowadza do MCU postać Emila Blonsky’ego, znanego też jako Abominacja. W serialu dowiadujemy się, że lata spędzone w więzieniu zmieniły Emila i choć nadal wykorzystywał on swoją potworną formę, to nie robił tego, by czynić zło. Po odsiadce Emil założył swój własny ośrodek terapeutyczno-wypoczynkowy, w którym pomagał innym kontrolować gniew i walczyć z ich wewnętrznymi problemami, działał też jako mówca motywacyjny. Ponadto, Blonsky i Banner zdążyli się w międzyczasie pogodzić. Da się? Da się.
Świat MCU żyje superbohaterami
Już w serialu Ms. Marvel mieliśmy okazję zobaczyć, że pod względem fascynacji superbohaterami, a zwłaszcza grupą Avengers, świat wewnątrz uniwersum Marvela niewiele różni się od naszego. Tam bohaterowie mogli udać się na tematyczny konwent Avengers Con, natomiast w serialu o Jennifer Walters mogliśmy zobaczyć, że słynna grupa superbohaterów doczekała się nie tylko swoich własnych gadżetów, lecz także ich podróbek.
Oprócz tego pokazano nam, że posiadanie mocy może przynieść zainteresowanie ze strony mediów i stać się przyczynkiem do sławy. Choć sami Avengers raczej stronili od mediów, Jennifer niedługo po zdobyciu mocy zyskała możliwość pojawienia się w ogólnokrajowej telewizji. Poza tym, przeciwniczka Jen, Tytania, swoją influencerską karierę budowała głównie na swojej nadnaturalnej supersile, o czym świadczyć może fakt, że była nazywana „wzmocnioną influencerką”.
Sokovia Accords
W sprawie sądowej, w której Vincent Patilio a.k.a Leap Frog reprezentowany przez Jennifer starł się z projektantem Lukiem Jacobsonem reprezentowanym przez Matta Murdocka, powraca temat Sokovia Accords, która to stała się przyczynkiem do sporu w filmie Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów.
Porozumienia z Sokovii były zbiorem praw stworzonych w odpowiedzi na bitwę w Sokovii pomiędzy Avengersami i Ultronem. Po tym, jak Sokovia została doszczętnie zniszczona w walce, agencje rządowe w siedemnastu krajach (w tym S.H.I.E.L.D. w USA) ratyfikowały porozumienia, które wymagały od nadludzi zarejestrowania się w agencjach rządowych i przyjmowania od nich poleceń w celu kontynuowania działalności. Wdrożenie Porozumień z Sokovii podzieliło Avengersów, prowadząc do gwałtownej kłótni między Kapitanem Ameryką i Iron Manem, która ostatecznie całkowicie podzieliła zespół.
W serialu we wspomnianej wcześniej sprawie Jen stara się zdobyć listę klientów Luke’a, aby sprawdzić, czy inni klienci projektanta mieli problemy z zakupionymi od niego strojami. Matt Murdock sprzeciwia się temu, przypominając sędziemu, że ujawnienie prawdziwych tożsamości niektórych superbohaterów może wyrządzić krzywdę im samym lub ich bliskim. Aby upewnić się, że jego punkt widzenia zostanie zrozumiany w szerszym kontekście społecznym, Matt przypomina sędziemu, że Porozumienia z Sokovii zostały uchylone, a zatem superbohaterowie nie muszą zdradzać swoich danych osobowych, aby móc działać legalnie.
Mniej znani komiksowi bohaterowie na małym ekranie
W dziewięciu odcinkach serialu pojedyncze występy zaliczyło sporo mniej znanych bohaterów i złoczyńców z kart komiksów Marvela. Wśród nich można znaleźć postaci, które są mutantami czy też są powiązane z bohaterami, którzy już wkrótce również dołączą do MCU, jak np. Blade. Przyjrzyjmy się zatem nieco tym barwnym postaciom i ich komiksowym historiom.
Wrecking Crew
Grupa, która napadła na She-Hulk, chcąc wejść w posiadanie jej krwi to Wrecking Crew. W komiksowej wersji w skład grupy wchodzili The Wrecker, Thunderball, Piledriver i Bulldozer. Przywódcą drużyny był Dirk Garthwaite, podrzędny włamywacz, który podczas jednej z akcji włamał się do pokoju hotelowego Lokiego i przypadkowo przejął mistyczne moce swoim łomem. Gdy trafił do więzienia, zapoznał się z doktorem Eliotem Franklinem, Brianem Philipem Caluskym i Henrym Campem. Cała czwórka zorganizowała ucieczkę z więzienia, podczas której Garthwaite został uderzony przez piorun, co sprawiło, że jego supersiłę zyskali także pozostali trzej więźniowie. Już jako Wrecking Crew niejednokrotnie ścierali się później z Lokim, Thorem i innymi członkami Avengers.
Man-Bull
Komiksowy William Taurens rozpoczął swoją karierę kryminalną już jako nastolatek, otrzymując wyroki skazujące za podpalenie, napaść, zabójstwo i inne przestępstwa. On i inni przestępcy został zwerbowany przez tajemniczego Profesora, aby uprowadzać ludzi, mających stać się obiektami testowymi w procesie tworzenia eksperymentalnego serum wzmacniającego, opartego na zmutowanych enzymach byka. Kiedy Daredevil udaremnił próbę porwania przez Taurensa młodej pary, Taurens został zmuszony do zostania obiektem badań Profesora, w wyniku których zmienił się w humanoidalnego byka zwanego Man-Bull. Jako że Man-Bull winił Daredevila za swoją przemianę, powziął sobie za cel zemstę na nim.
El Águila
Komiksowy Alejandro Montoya, podobnie jak ten serialowy, urodził się w Hiszpanii. Kiedy był nastolatkiem, obudziły się jego moce mutanta, które objawiały się w postaci wybuchów energii bioelektrycznej, które można było uwolnić tylko w kontakcie z przewodzącym elektryczność metalem. W związku z tym Montoya nosił miecz, aby kontrolować swoją moc. Później wyjechał do Ameryki, przywdział strój piracki, przyjął przydomek „El Águila” (hiszp. „Orzeł”) i został bohaterem ubogich w Nowym Jorku. Jako strażnik ludu, El Águila często występował przeciwko tym, którzy wykorzystują innych, walczył np. z handlarzami narkotyków, skorumpowanymi policjantami i gangsterami, a zwłaszcza tymi, którzy parali się także handlem dziećmi. Często kradł ich łupy dla większego dobra. Postać ta w swojej komiksowej formie jest zatem wyraźnie inspirowana słynnym Zorro (hiszp. „Lis”).
Porcupine
Komiksowy Alexander Gentry to projektant broni, który pracował dla samej Armii Stanów Zjednoczonych. Po spędzeniu miesięcy nad projektem zbroi naśladującej zdolności jeżozwierza, przekonał się, że osoba nosząca go może osiągnąć wiele. Kombinezon bojowy zapewniał noszącemu nie tylko siłę i wytrzymałość, ale dawał także możliwość wystrzeliwania ostrych jak brzytwa kolców, w których dodatkowo można było ukryć różnego rodzaju ładunki wybuchowe i substancje niebezpieczne. Zdenerwowany tym, jak przełożeni traktowali jego poprzednie dzieła, Alexander podejrzewał, że za rozwój nowego projektu również zapłacą mu grosze. A jako że Gentry uważał, że strój jest wart fortunę, zdecydował się zatrzymać go i wykorzystać do popełniania przestępstw. Z czasem zajął się przestępczą działalnością profesjonalnie, a jego głównymi przeciwnikami stali się Ant-Man oraz Wasp.
Saracen
Przydomek Saracen nosiły dwie różne postaci znane z Marvel Comics. Jedną z nich był najemnik Muzzafar Lambert, który ścierał się z Punisherem. Drugi z nich, który z pewnością stanowił inspirację dla twórców serialu, to przeciwnik Blade’a. Saracen jest bowiem członkiem Starożytnych, grupy wampirów, które są uważane za jednych z najstarszych znanych krwiopijców. Z powodzeniem przetrwał on do czasów nowożytnych, ponieważ ukrywał się pod Watykanem przez wiele lat, zanim został obudzony, by wezwać demona Reapera.
Leap-Frog
W komiksach pochodzący z Nowego Jorku Vincent Patilio to drobny wynalazca z wielkimi marzeniami, który zajmował się tworzeniem produktów dla firm produkujących zabawki. Ze względu na niewielkie dochody, zwrócił się w stronę przestępczości, aby utrzymać żonę i syna. Wykorzystując swoje technicznie umiejętności, zaprojektował kostium żaby i stał się Leap-Frogiem. W stroju podejmował próby okradzenia sklepu jubilerskiego i banku, ale skutecznie udaremniał je Daredevil. Gdy Vincent trafił do więzienia, jego kostium odkrył jego syn Eugene, który przywdział go i jako Frog-Man zaczął czynić dobro.
Mr. Immortal
Mr. Immortal to kolejny komiksowy mutant w tym zestawieniu. To bohater posiadający moc nieśmiertelności, która pozwala jego ciału regenerować się po wszelkich urazach, także tych, które zabiłyby zwykłych ludzi. Chociaż niektóre obrażenia mogą go pozornie zabić, jego moc regeneracyjna powoduje, że szybko wraca do życia. Podczas gdy moce większości mutantów ujawniają się w okresie dojrzewania, zdolności Mra. Immortala nie ujawniły się, dopóki po raz pierwszy nie próbował popełnić samobójstwa po śmierci swojej partnerki. Z czasem uznał, że stworzenie superbohaterskiej drużyny pozwoli mu na bardziej użyteczne wykorzystanie swoich umiejętności. Założył zatem zespół Great Lakes Avengers, regionalną filię Avengers z siedzibą w Milwaukee w stanie Wisconsin.
Hulk ma syna
W ostatnim odcinku serialu powrócił Hulk, który wcześniej wybrał się w kosmiczną podróż. Jak się okazuje, Banner nie wrócił z wyprawy sam, ale z kimś bardzo dla niego ważnym. Do MCU dołączył bowiem Skaar, syn Hulka i bohater, który może mieć duże znaczenie w przyszłości.
Komiksowy Skaar jest synem Hulka i, pochodzącej ze znanej z filmu Thor Ragnarok planety Sakaar, Caiery the Oldstrong. Postać ta zaliczyła swój kanoniczny komiksowy debiut w 2008 roku w tworzonym przez Grega Paka i Johna Romitę Jra. komiksie World War Hulk #5. Po opuszczeniu przez Hulka planety i po śmierci Caiery Skaar wykluł się z kokonu. W niedługim czasie osiągnął wygląd i inteligencję nastolatka, a następnie dorosłego mężczyzny. Na Sakaar był on wychowywany przez miejscowe dzikie stworzenia i nauczył się zabijać, aby przetrwać. Z czasem Skaar wybrał się na Ziemię, chcąc zabić swego ojca. Na przestrzeni lat Skaar był przedstawiany zarówno jako złoczyńca, jak i bohater.
Źródła: ComicBook/Wikipedia/Marvel.com/Popverse