“Loki”: co wiemy po finale serialu

Ostatni odcinek trzeciego serialu Marvela zatytułowanego Loki trafił już na Disney+. Czego się z niego dowiedzieliśmy?

W ostatnią środę na Disney+ trafił szósty i ostatni odcinek serialu Loki, który śledzi losy Lokiego Laufeysona po jego ucieczce z Tesseraktem, którą mieliśmy okazję zobaczyć w filmie Avengers: Endgame. Wszelkie informacje na temat przełomowych wydarzeń odcinka i tego, jak mogą one wpłynąć na przyszłość MCU, zbieramy w tym artykule. Artykuł zawiera spoilery, a więc jeśli masz ten odcinek jeszcze przed sobą i nie chcesz psuć sobie zabawy z oglądania, lepiej zrezygnuj z dalszego czytania.


Co tam u Lokich?

Ostatni odcinek sezonu rozpoczyna się w miejscu, w którym pozostawiliśmy naszych głównych bohaterów, Lokiego (Tom Hiddleston) i Sylvie (Sophia Di Martino), pod koniec poprzedniego odcinka. Duet znajduje się niedaleko wejścia do siedziby tajemniczej osoby, która stoi na czele organizacji Time Variance Authority.

Bohaterowie wchodzą do budynku i zostają niespodziewanie powitani przez Miss Minutes (Tara Strong), która wita ich w Cytadeli na Końcu Czasu. Wprowadza ideę „Tego, Który Pozostał” (He Who Remains), osoby, która stworzyła i kontrolowała całym TVA. Zdaniem Miss Minutes, zaproponował on Lokim umowę, aby umieścić ich z powrotem na osi czasu bez żadnych konsekwencji w zamian za utrzymanie TVA w nienaruszonym stanie. Miss Minutes oferuje Lokiemu zwycięstwo nad Avengersami, Rękawicę Nieskończoności i tron Asgardu. Mówi nawet, że oboje z Sylvie mogą istnieć razem na jednej osi czasu. Oboje postanawiają jednak, że wolą sami ukształtować swoje przeznaczenie.

Następnie Loki i Sylvie spotykają samego Tego, Który Pozostał (Jonathan Majors), który okazuje się być całkiem… normalnym człowiekiem. W trakcie jego rozmowy z głównymi bohaterami dowiadujemy się jednak, że jest on osobą, która zna doskonale każdy ich ruch i właściwie to on doprowadził ich do miejsca, w którym się obecnie znajdują.

Po przedstawieniu Lokiemu i Sylvie swojej historii Ten, Który Pozostał składa tej dwójce ofertę: mogą albo go zabić, albo we dwoje przejąć po nim kontrolę nad TVA. Problem jednak w tym, że pierwsza opcja doprowadzi do rozszczepienia Świętej Osi Czasu na wiele mniejszych odnóg, a co za tym idzie, na konieczność starcia z innymi, już nie tak łagodnymi wariantami Tego, Który Pozostał.

Między Lokim a Sylvie dochodzi do zaciętej dyskusji na ten temat. Sylvie jest bowiem pewna, że Ten, Który Pozostał kłamie i powinno się go zabić. Loki natomiast jest znacznie bardziej sceptycznie nastawiony i skłania się ku temu, by mu uwierzyć. Ostatecznie jednak Sylvie postanawia przechytrzyć Lokiego: całuje go, po czym wpycha go do portalu, który przenosi go do TVA, a sama zabija Tego, Który Pozostał. Doprowadza to do powstania ogromnej ilości rozgałęzień Świętej Osi Czasu.

W międzyczasie dowiadujemy się także, że Ravonna (Gugu Mbatha-Raw) faktycznie nie wiedziała, kto stoi za TVA. Postanawia ona zatem wyruszyć w podróż, która pozwoli jej odkryć tę tajemnicę. Pomaga jej w tym Miss Minutes, która przekazuje jej pliki z dokumentami na temat nieznanej Ravonnie części historii organizacji.


Tajemniczy szef TVA ujawniony

Ostatecznie wielkim złym, który stał za utworzeniem TVA okazał się być Kang, a właściwie jeden z Wariantów tej postaci. Choć on sam nie wyjawił Lokiemu i Sylvie swojego prawdziwego imienia, przyznał, że swego czasu zwracano się do niego mianem Zdobywcy, co jest wyraźnym nawiązaniem do jego komiksowego pseudonimu – Kang Zdobywca. Ponadto, już jakiś czas temu ogłoszono, że debiutujący w tym odcinku w MCU aktor, Jonathan Majors, pojawi się w roli Kanga w filmie Ant-Man: Quantumania.

Zgodnie z historią przedstawioną przez samego Kanga w serialu, pochodzi on z XXXI wieku. Wówczas jeden z jego Wariantów odkrył wszechświaty ułożone jeden na drugim i zaczął nawiązywać kontakt ze swoimi odpowiednikami pochodzącymi z różnych uniwersów. Ostatecznie niektóre wersje skupiły się bardziej na podboju niż komunikacji, co spowodowało wojnę pomiędzy wszechświatami, o której Miss Minutes wspomniała w pierwszym odcinku serialu.

Wówczas Wariant spotkał i ujarzmił potwora, Aliotha (którego widzieliśmy w ostatnim odcinku, strzegącego Pustki). Używając Aliotha, zakończył wojnę i ponownie wyizolował osie czasu. Następnie stworzył TVA, aby zapobiec ponownemu spustoszeniu i sprawować porządek nad czasem. Wariant ten twierdzi zatem, że nie jest zły. Jest dyktatorem, ale jego pokonanie może sprowadzić kogoś o wiele gorszego i groźniejszego.

Jak się jednak okazuje, Ten, Który Pozostał, a zatem określenie, którego używa Miss Minutes, by mówić o tym Wariancie Kanga, nie jest zupełnie przypadkowe. Postać o tym przydomku faktycznie pojawiła się bowiem w komiksach Marvela. Len Wein i John Buscema stworzyli tę postać, po raz pierwszy pojawiającą się w zeszycie Thor #245.

Ten, Który Pozostał w komiksach jest ostatnim dyrektorem Time Variance Authority. Podobnie jak Kang w finale Lokiego, Ten, Który Pozostał, przebywa w Cytadeli na Końcu Czasu i tworzy Strażników Czasu, wykorzystując moc zgromadzoną przez TVA przez całe jego istnienie. Jego plan w komiksie polegał na wysłaniu Strażników Czasu, jedynych istot zdolnych do przetrwania Kataklizmu, który niszczy całą rzeczywistość, do następnego wszechświata, aby nauczyć jego mieszkańców, jak uniknąć tego samego losu i władzy TVA.


Co finał Lokiego znaczy dla przyszłości MCU?

Ostatni odcinek serialu Loki wprowadza zmiany, które mogą wyraźnie wpłynąć na przynajmniej kilka nadchodzących produkcji wchodzących w skład fazy 4 Marvel Cinematic Universe, ale zapewne najbardziej bezpośrednio serial ten będzie związany z kontynuacją serii Doctor Strange, Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Na chwilę obecną możemy tak wnioskować głównie na podstawie samego tytułu filmu, ale cała fabuła drugiego filmu Doktora Strange’a może dotyczyć radzenia sobie z reperkusjami finału Lokiego.

Chociaż Marvel nie ujawnił żadnych konkretnych szczegółów na temat Doctor Strange in the Multiverse of Madness, jedno streszczenie filmu sugeruje, że będzie on opowiadał o badaniach Strange’a nad Kamieniem Czasu, który kiedyś mieścił się w Oku Agamotto. Wydaje się prawdopodobne, że skoki w czasie w Avengers: Endgame, manipulacja rzeczywistością w WandaVision i stworzenie wieloświata w Lokim, nie wspominając o tym, co w międzyczasie mógł robić Baron Mordo, znacznie wpłyną na pracę, którą będzie musiał wkrótce wykonać Doktor Strange.

Finał Lokiego pomaga również położyć podwaliny pod możliwy scenariusz filmu Spider-Man: No Way Home. Według pogłosek bowiem w trzecim filmie o Spider-Manie w Marvel Cinematic Universe pojawią się postacie z poprzednich serii Spider-Man, w tym Tobey Maguire i Andrew Garfield, wcielający się w swoje wersje Petera Parkera. Spodziewa się również, że powrócą niektórzy złoczyńcy, w tym Alfred Molina grający Doktora Octopusa w Spider-Man 2 i Jamie Foxx jako Electro z Amazing Spider-Mana 2.


Drugi sezon serialu potwierdzony

Zamiast tradycyjnej sceny po napisach twórcy zdecydowali się na umieszczenie na końcu odcinka jedynie krótkiej informacji o tym, że serial Loki powróci z drugim sezonem. Oznacza to zatem, że będzie to pierwszy z dotychczasowych serialu Marvela dla Disney+, który nie zakończy się na pierwszym sezonie.

Nie wiemy jednak, kiedy możemy spodziewać się powrotu tej produkcji na ekrany, a także tego, na czym fabularnie skupią się twórcy drugiego sezonu.


Źródło: ComicBook/ComicBook/CBR

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się z nami swoim komentarzem.x
()
x