Ograniczenia w rysowaniu postaci Marvel Comics. Co dalej z umową Disney/FOX?

Artysta Reilly Brown ujawnia, z jakimi ograniczeniami muszą mierzyć się rysownicy Marvel Comics. Prezes Foxa podaje prawdopodobny termin sfinalizowania umowy z Disneyem.

Reilly Brown, jeden z artystów Marvel Comics, niedawno ujawnił na swoim Instagramie ciekawe informacje dotyczące zakazów w kwestii rysowania niektórych postaci Domu Pomysłów. Przyznał, że jego szkice do jednego z zeszytów Spider-Man/Deadpool zostały odrzucone, ponieważ Najemnika z nawijką zilustrował w filmowym kostiumie.

Dokładniej napisał:

Ktoś spytał, czy narysowałem kiedyś Deadpoola w filmowym stroju, a ja rzeczywiście raz to zrobiłem w związku z serią Spideypool. W tej opowieści, Wade dostał rolę w filmie Deadpool, grając kaskadera. Pomyślałem, że byłoby zabawnie, gdyby w scenach na planie nosił filmowy kostium, więc to właśnie narysowałem. Nie sądziłem, że ktokolwiek to zauważy lub, że to kogoś obejdzie, bo różnice dotyczyły tylko paru pasków i ochraniaczy na kolana. Ale zauważyli. I kazali mi to zmienić z powrotem na typowy projekt postaci, ponieważ prawnicy nie pozwoliliby im użyć filmowego kostiumu z jakiegoś tam powodu! Bardzo dziwne. Więc musiałem przerysować tego Deadpoola we wszystkich scenach.

Kilka miesięcy temu miałem podobny, wywołany przez prawników, problem z Marvelem. Poprosili mnie o zrobienie reklamy jakiejś aplikacji do rysowania na smartfony. Miałem zamiar narysować Deadpoola, ale wyszło na jaw, że nie można go wykorzystać w reklamie. Więc pomyśleliśmy, że Spidey będzie bezpieczną opcją i zrobiłem jego rysunek. Okazało się, że nie wolno im również używać Pajączka! Musiałem to zrobić ponownie. Tym razem użyłem Iron Mana, a potem odbyła się długa rozmowa i wykonano mnóstwo telefonów, zanim rozgryźliśmy, jakich kostiumów Iron Mana będę mógł spokojnie użyć!

Morał z tej historii: wczytaj się w swoje umowy licencyjne!

Jak wiadomo, Marvel Comics uwielbia wprowadzać filmowe kostiumy i twarze aktorów do komiksów. Nikogo nie powinno więc dziwić, że Reilly próbował zrobić to samo z Deadpoolem. Nie wyszło przez brak praw do filmowego wizerunku tego bohatera. Takich „niespodzianek-zakazów” w komiksach Marvela jest prawdopodobniej wiele więcej, i chociaż może wydawać się to na pierwszy rzut oka śmieszne, umowa zobowiązuje.

Disney/FOX

Trochę to ironiczne, że takie rzeczy jak powyższe wychodzą na światło dzienne teraz, gdy trwają prace nad sfinalizowaniem porozumienia między Disneyem a FOXem.

Kiedy w grudniu 2017 firma The Walt Disney Company oficjalnie ogłosiła plany przejęcia aktywów 21st Century Fox, mówiono, że transakcja zostanie zamknięta w ciągu 12-18 miesięcy. Optymiści zakładali tę roczną opcję, jednak teraz wszystko wskazuje na górną granicę.

Niedawno odbyły się dwa spotkania, na których Peter Rice, prezes FOXa, podał kilka aktualizacji odnośnie umowy z Disneyem. Mediom nie ujawniono niestety szczegółów poza jednym: przejęcie ma najprawdopodobniej zostać sfinalizowane najpóźniej przed końcem lata 2019 r.

W świetle powyższego X-Meni i Fantastyczna 4 dołączą do Marvel Cinematic Universe najwcześniej w 2020/2021 roku. Tak postawiona sprawa wyjaśnia również, dlaczego Fox działa bez pośpiechu w przypadku filmów o Mutantach, nawet opóźniając daty wydania X-Men: Dark PhoenixNew Mutants.


Źródło: CBM [1], [2]

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się z nami swoim komentarzem.x