„Marvel United” (Karcianka/Planszówka) – Recenzja

Marvel United (edycja polska)
Bohaterowie Marvela jednoczą się!

Najnowszą marvelową planszówką/karcianką na polskim rynku jest Marvel United od firmy CMON. Twórcami tego tytułu są Andrea Chiarvesio i Erica Langa (wcześniej odpowiedzialni za bardzo doceniane przez fanów Cthulhu: Death May Die i Bloodborne). MU to pozycja, która pojawiła się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Portal Games, a to wykonało z kolei świetną robotę przy przekładzie produktu na nasz język. Co ciekawe, przy okazji premiery tytułu głównego PG wypuściło razem z nim cztery dodatki: Enter The Spider-Verse, Guardians of the Galaxy Remix, Rise of Black Panther, a także Tales of Asgard, które rozszerzają i znacznie urozmaicają całą rozgrywkę. Sprawdźmy zatem, o co chodzi i z czym się je wspomniane Marvel United, czyli grę z cała masą przepięknie wykonanych kart i figurek.

W tym miejscu chciałem jeszcze zaznaczyć, że z grą miałem już styczność wcześniej, aczkolwiek w wersji angielskiej i bez dodatków. Dlatego też nie mogłem się doczekać, aż wejdę w posiadanie edycji polskiej. Tak czy siak, do rzeczy.


Oficjalny opis wydawcy:

Poprowadź superbohaterów Marvela i powstrzymaj zagładę świata!

Marvel United to kooperacyjna gra karciana Andrea Chiarvesio i Erica Langa. W grze wcielimy się w superbohaterów znanych z komiksowego uniwersum Marvela, takich jak Iron Man, Hulk czy Ant-Man, walcząc z siejącymi zniszczenie Łotrami. W Marvel United każdy z graczy oraz Łotrów dysponuje własną talią. Zagrywane karty będą tworzyć Oś Fabularną, a gracze będą mogli korzystać nawzajem ze swoich kart, odnosząc zwycięstwo dzięki przemyślanej strategii oraz dobrej współpracy. Marvel United to szybka i dynamiczna rozgrywka, oferująca proste zasady i przystępny wariant solo. Rozgrywkę upiększy dziesięć pięknie wykonanych figurek postaci ze świata Marvela.


Zasady Marvel United są proste, ale i ciekawe. Mówiąc w największym skrócie: sterowani przez nas herosi muszą połączyć siły, aby powstrzymać cele, które zrealizować chcą superzłoczyńcy pokroju Red Skulla, Ultrona czy Taskmastera. Naprzeciwko nich staną Kapitan Ameryka, Kapitan Marvel, Iron Man, Hulk, Ant-Man i Czarna Wdowa, jednakże wraz z dostępnymi dodatkami poszerza się pula postaci pozytywnych, jak i negatywnych, które staną się dla nas dostępne (przykładowo Spider-Man, Star-Lord, Black Panther czy Thor).

Na początku rozgrywki gracze wybierają swoje postaci oraz „złola”, z którym będą się mierzyć w trakcie zabawy. Po tym ustawia się sześć różnych miejscówek/lokacji, po których przemieszczać się będą nasi bohaterowie, a także ich przeciwnik, wykonując różnego rodzaju misje i zadania. Gracze odnoszą sukces, jeśli dzięki swoim połączonym wysiłkom pozbawią złoczyńcę wszystkich punktów życia/wytrzymałości. Przegrana natomiast następuje wtedy, gdy czarny charakter doprowadza swój plan do końca (tzw. spisek), bądź wtedy, gdy któremukolwiek z graczy skończą się karty w posiadanej przez niego talii.

 

Pierwsza tura zaczyna się od ruchu wybranego przez nas łotra, w związku z czym zabieramy wierzchnią kartę z jego stosu i rozpatrujemy jej efekty (jednakże już po wykonaniu pierwszej misji łotr zaczyna działać pod presją – od tej pory będzie rozpatrywać swoją turę co dwie, a nie co trzy tury graczy). Po uczynieniu tego, każdy gracz po kolei wybiera jedną kartę z ręki i robi to samo. Z kart wybranych przez graczy tworzona jest tak zwana „Oś Fabularna” (chodzi o rząd wszystkich kart ułożonych na stole).

Moją ulubioną cechą MU jest to, że w swojej turze każdy heros może skorzystać nie tylko z akcji przypisanych do jego postaci, ale również z akcji na karcie poprzedniego gracza. Dzięki temu można tworzyć potężne kombinacje ciosów, które skierujemy w naszego przeciwnika. Uwierzcie mi, przy tej grze najlepiej będziecie się bawić poprzez współpracę i koordynację między graczami, a nie akcje indywidualne. Jeśli jednak ktoś jest samotnikiem, do gry zaimplementowano tryb solo.

Tutaj jeszcze warto dodać, że wspólnie świat ratować może do czterech graczy, a każda gra nie trwa dłużej niż 30-40 minut (przynajmniej w wypadku mojej osoby i moich znajomych), aczkolwiek jeśli ktoś woli cierpliwie rozpatrywać dostępne opcje w trakcie swojej tury, rozgrywka zapewne mu się przedłuży.


Oto, co wchodzi w skład zestawu podstawowego (bez dodatków):

– 10 Figurek postaci
– 3 Planszetki Łotrów
– 18 Kart Zagrożenia (po 6 dla każdego Łotra)
– 84 Karty Bohatera (po 12 dla każdego Bohatera)
– 8 Lokacji
– 1 Plan Misji
– 3 Karty Misji
– 3 Karty Wyzwania
– 36 Kart Planu Łotra (po 12 dla każdego Łotra)
– 36 Żetonów Zbira/Cywila
– 6 Żetonów Zagrożenia
– 4 Żetony Nietykalności
– 57 Żetonów Akcji (21 Bohaterskiej, 12 Ataku, 12 Ruchu i 12 Dowolnej)
– 35 Żetonów Zdrowia
– 18 Żetonów Kryzysu
– 1 Znacznik Łotra
– instrukcja (ta również dostępna jest w formacie PDF oraz jako wideo-poradnik na stronie gry)


Dostępne dodatki:



Cena pakietu podstawowego Marvel United to na ten moment około 150 zł. Uważam, że nie jest to wiele jak na grę planszowo-karcianą, która ma bardzo duży stopień tzw. regrywalności, co oznacza, że nie znudzi Wam się ani po jednym, ani po dziesięciu razach. Każda rozgrywka wygląda inaczej, nie zajmuje dużo czasu, a przede wszystkim nie nuży. Wszystko zależne jest od wyboru bohaterów, przeciwnika, jak i od stopnia kooperacji pomiędzy grającymi. Dorzućmy do tego naprawdę ślicznie prezentujące się figurki (które robią ogromne wrażenie i aż chce się je trzymać w dłoniach), jak i karty z planszetkami (na których odwzorowano postaci w dokładnie tym samym stylu), a także całą gamę pozostałych elementów (np. żetonów).

Szczerze i bez ściemy – na ten moment Marvel United to jedna z moich ulubionych pozycji planszowo-karcianych (TOP 3 jak nic), a już na pewno podium w przypadku pozycji opartych na komiksowych uniwersach. Pamiętam, że śledziłem rozwój sytuacji w związku z tworzeniem tego tytułu od momentu pierwszych zapowiedzi, przez kampanię crowdfundingową, aż po jej wydanie na rynku polskim. Chyba jeszcze nigdy nie byłem tak zajarany jakimkolwiek planszowym tytułem i tak nie tuptałem nóżkami na myśl o jego premierze w naszym kraju.

Krótko i na temat – warto. Szczególnie za taką cenę (nawet jeśli macie zamiar dokupować dodatki co jakiś czas, to każdy z nich wyceniony został na około 95-100 zł. Przynajmniej na tę chwilę). Ja od siebie mogę dodać tyle, że polecam z czystym sumieniem. Zabawy co nie miara. Szczególnie wtedy, kiedy jesteście fanami uniwersum Marvela lub chcecie wciągnąć w nie osoby, które specjalnie go nie znają.

Marvel United zadebiutuje na polskim rynku 25.11.2021.


Egzemplarz recenzencki otrzymaliśmy dzięki uprzejmości wydawnictwa Portal Games. Jeśli recenzja przekonała Was do zakupu gry – możecie zaopatrzyć się w nią tutaj.


Autor: SQ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się z nami swoim komentarzem.x