„Marvel: The Avengers Encyclopedia” – Recenzja

Marvel: The Avengers Encyclopedia

Zanim weźmiecie się za czytanie poniższego tekstu (który dotyczy tomu Marvel: The Avengers Encyclopedia), warto zadbać o odpowiednią atmosferę. Dlatego też, proponuję odpalić sobie na osobnej karcie, bądź w nowym oknie przeglądarki, składankę stworzoną z mega-klimatycznych utworów pochodzących z kinowego uniwersum Marvela. Znajdziecie ją poniżej!

Miłego czytania!


Pamiętacie jak ostatnim razem recenzowałem encyklopedię o nazwie Marvel Encyclopedia: Updated And Expanded (2015)? Tak się jakoś złożyło, że wydawnictwo Dorling Kindersley, które stoi za tamtym tomiszczem, wydało także encyklopedią dotyczącą tylko i wyłącznie najważniejszej superbohaterskiej drużyny w historii MarvelaAvengers. Pełna nazwa leksykonu to Marvel’s The Avengers Encyclopedia (2015). Zaraz po dokonaniu tego odkrycia, postanowiłem ową księgę niezwłocznie zamówić, gdyż po przestudiowaniu swojego poprzedniego nabytku z tej samej stajni, byłem straszliwie usatysfakcjonowany i pozytywnie nastawiony.

Po bodajże dwóch dniach dotarł do mnie kurier. Po odebraniu od niego paczki i jej rozpakowaniu, ukazała mi się jedna z najpiękniejszych rzeczy (i nie mam tu na myśli ludzi, przecież ludzie to nie rzeczy, prawda?), jakie w swoim „długim i przepracowanym” życiu widziałem…

Marvel’s The Avengers Encyclopedia (2015), jak już wcześniej wspomniałem, dotyczy tylko i wyłącznie drużyny Avengers, która od początku swojego istnienia ewoluowała setki razy. Była zakładana i rozwiązywana na nowo w przeróżnych formach. Członkowie zmieniali się regularnie, a były ich całe tłumy. Dzięki tej encyklopedii dowiecie się wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć o Mścicielach.

Jest to naprawdę trafne posunięcie ze strony Marvela, gdyż odkąd w roku 2012 na ekranach kin pojawił się film The Avengers, ludzie dostali szału, a członkowie tej ekipy są rozpoznawalni już chyba w każdym miejscu na Ziemi. W dodatku, encyklopedia ta jest świetnym źródłem informacji zarówno dla komiksowych wyjadaczy, jak i dla laików. A także dla tych osób, które śledzą tylko kinowe uniwersum Marvela, ale chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej na temat najpopularniejszego teamu „Domu Pomysłów”.

Pierwszą rzeczą, która zrobiła na mnie wrażenie był rozmiar encyklopedii. W poprzedniej recenzji pisałem, że książka była duża i zawierała ponad 400 stron, a tym razem jest tego jeszcze więcej – w każdym tego słowa znaczeniu. Poważnie. Nie myślałem, że da się wydać coś jeszcze większego, z podobną, albo i większą ilością treści, ale jak widać – myliłem się. Cała księga liczy sobie około 350 stron (umocowanych na szwach, a nie na kleju) zapełnionych tekstem (czcionka występuje tutaj w kilku rozmiarach – w zależności od bohatera i/lub wersji drużyny) i ilustracjami (wrócimy do nich później).

Cała „avengersowa encyklopedia” została wydana w jeszcze ładniejszy sposób niż Marvel Encyclopedia: Updated And Expanded (2015). Podobnie jak w przypadku tej pierwszej, ta księga również została oprawiona w twarde okładki (przednia i tylna) oraz grzbiet. Przednią okładkę zdobi piękna ilustracja przedstawiająca główny i najbardziej znany skład Avengers składający się z Iron Mana, Kapitana Ameryki, Black Widow, Thora, Hulka, Ant-Mana oraz Wasp (osobiście widziałbym tam jeszcze Hawkeye’a i Falcona, ale nie ma co narzekać na drobiazgi) wraz z uwypuklonym i wpasowanym w wymienione wyżej postaci napisem The Avengers Encyclopedia. W środku z kolei… jest jeszcze lepiej.

Jak głosi tekst umieszczony na tylnej okładce:

Encyklopedia napakowana jest profilami postaci i kluczowymi dla nich opisami wydarzeń. Każda strona eksploduje od ilości szczegółów dotyczących superbohaterów i superprzestępców, zaczynając od takich ikon jak Thor, Iron Man, i Ultron, a kończąc na tych mniej znanych, np. Squirrel Girl czy Silverclaw.

W skrócie – wnętrze Marvel’s The Avengers Encyclopedia (2015) zawiera opisy ponad 250 postaci (wraz z ich mocami i originami, a także najważniejszymi dla nich wydarzeniami), 40 drużyn i formacji, a także opisy 20 eventów definiujących skład Avengers. Dodatkowo dostajemy też masę ciekawostek dotyczących przykładowo różnych zbroi Iron Mana, wszystkich wcieleń Hanka Pyma, wszystkich wersjach Captain Marvel czy postaci, które podniosły młot Thora. Miłym akcentem są też spotykane od czasu do czasu cytaty przeróżnych postaci.

Zaraz po otwarciu księgi wita nas tzw. Słowo Wstępne (ang. The Foreword) napisane przez Ralpha Macchio – amerykańskiego twórcę, a także edytora komiksów z Marvel Comics (najczęściej jest on kojarzony z Daredevilem, Spider-Manem i z serią Ultimate Marvel) przedstawiona zostaje nam Zawartość (ang. Contents) encyklopedii z podziałem na 7 głównych sekcji:

1. Greatly Gifted – Dział poświęcony bohaterom, których moce pochodzą od różnego rodzaju mutacji genetycznych lub uzyskane zostały na skutek jakiegoś wypadku bądź eksperymentu (np. Spider-Man, Hulk, Quicksilver, Ms. Marvel/Captain Marvel (Carol Danvers), Spider-Woman, Daredevil, Luke Cage, Jessica Jones, She-Hulk, Red Hulk, Quake, Graviton, Sentry, Songbird, Moonstone, Firestar, Venom)

2. Upgraded ­– Tutaj znajdziemy postaci, które w głównej mierze korzystają z technologii i różnych wymyślnych gadżetów, a więc tutaj przeczytamy co nieco chociażby o Iron Manie, Ant-Manie (a właściwie Ant-Manach), Wasp, Black Knightcie, Iron Patriot’cie, Iron Ladzie czy Star-Lordzie.

3. Mystic Ways – Jak można się domyślić, ta sekcja przedstawia postaci władające jakimś rodzajem magii i/lub sztuki mistycznej. Do tego działu zaliczają się przykładowo Scarlet Witch, Doctor Strange, Black Panther, Mantis, Wiccan, Morgan Le Fay, Hellcat, Mandarin, Doctor Voodoo, White Tiger, Dormammu.

4. Never Surrender – Czyli sekcja poświęcona wszystkim nieugiętym postaciom, które znane są przede wszystkim ze swojej kondycji fizycznej, znajomości sztuk walki, umiejętności posługiwania się bronią i zdyscyplinowania. Tutaj znajdziemy takie postaci jak Kapitan Ameryka, Winter Soldier, Hawkeye, Black Widow, Nick Fury, Mockingbird, Swordsman, Iron Fist, Taskmaster, Moon Knight, Elektra, Agent 13 (Sharon Carter).

5. More Than MortalWięcej niż śmiertelnik, czyli bogowie, nadludzie, kosmici, roboty, cyborgi i androidy. Do tej sekcji przypisano takie persony jak Thor, Odin, Vision, Ultron, Thanos, Loki, Hercules, Namor, Ms. Marvel (Kamala Khan), Enchantress (Amora), Crystal, Hyperion, Medusa, Black Bolt, Human Torch.

6. Shoulder To Shoulder Ramię w ramię walczy się zazwyczaj w grupie, więc to właśnie o nich traktuje ta sekcja. Znajdziemy tutaj informacje dotyczące nie tylko wielu wersji Avengers (Secret Avengers, Dark Avengers, West Coast Avengers, Avengers Return, Great Lakes Avengers, Young Avengers, Pet Avengers), ale także te poświęcone innym składom superbohaterów, jak i superłotrów, np. Guardians of The Galaxy, Inhumans, A-Force, Masters of Evil, Squadron Supreme, Illuminati, The Defenders, Secret Warriors, Runaways, Hydra, New Warriors, Serpent Society, Asgardian Gods, S.H.I.E.L.D.

7. Key Storylines – To sekcja poświęcona wszystkim tym eventom Marvela, które w całej historii wydawnictwa były najważniejszymi dla członków Avengers. Umieszczono tu (w sposób chronologiczny) i opisano takie wydarzenia jak The Coming of The Avengers, The Kree-Skrull War, The Korvac Saga, Avengers Assemble, Avengers Disassembled, House of M, Secret Invasion, Age of Ultron, Original Sin.

Dalsza część księgi to już „to, co tygryski lubią najbardziej”, czyli część informacyjna zawierająca wszystko, co zostało opisane przeze mnie wyżej, więc nie ma sensu, abym się powtarzał. Dodać za to mogę, że najważniejszym członkom Avengers poświęcono najwięcej miejsca ( czasami nawet i po 4 strony). Im także dorzucono tabelkę przedstawiającą najbardziej rozpoznawalnych wrogów i sprzymierzeńców. Najbardziej jednak w oczy rzucają się przepiękne ilustracje, w dużych rozdzielczościach, pochodzące z komiksów, którymi okraszona jest dosłownie każda strona encyklopedii. Bardzo często są one podpisane (zdarza się, że mają one nawet kilkanaście takich przypisów).

Od razu przyjemniej się czyta (a przy okazji zapamiętuje), gdy przed oczami ma się tekst przyozdobiony tak ślicznymi grafikami. Sam koniec książki to naprawdę sporawy, alfabetyczny Spis Treści (ang. Index) (wraz z numerami stron przy każdym hasełku), a także Podziękowania (ang. Acknowledgments).

Wady? Hmm… Mógłbym narzekać jedynie na kolejność, w jakiej opisywane są postaci, wydarzenia i drużyny, bo niestety, w tym przypadku nie jest to porządek alfabetyczny, a… no właśnie, sam nie wiem. Może od tych najbardziej do najmniej popularnych? Trudno mi to określić. Jako minus można ewentualnie zaliczyć zastosowany wewnątrz encyklopedii język, którym jest angielski. Napisałem „ewentualnie’, gdyż zależy to oczywiście od osoby oraz poziomu znajomości tego języka. Osobiście nie postrzegam tego jako problemu.

  

Jeśli chodzi o cenę i dostępność Marvel’s The Avengers Encyclopedia (2015) to jest całkiem nieźle, a na pewno lepiej niż w przypadku Marvel Encyclopedia: Updated And Expanded (2015). Encyklopedię można dostać w Polsce w kilku księgarniach internetowych, a także w serwisie aukcyjnym Allegro. Jej koszt balansuje pomiędzy kwotą 95zł185zł (choć widziałem też egzemplarze za 280zł). Zawsze istnieje też opcja zakupu produktu na Amazonie za kwotę około $25.

Czy warto kupić Marvel’s The Avengers Encyclopedia (2015)? Moim zdaniem tak. Jeśli chociaż częściowo interesujecie się Marvelem i ciekawią Was charakterystyczni dla tego wydawnictwa, i uniwersum bohaterowie, to nie ma się nad czym zastanawiać. Fani z trochę większą wiedzą również docenią ten sporawy, przepełniony informacjami tom. Bo jak to zwykle bywa, nie da się wiedzieć wszystkiego i czasami trzeba sobie pomóc. W obu przypadkach „avengersowa encyklopedia” będzie pięknie prezentować się na półce, a Wy zawsze będziecie mieć pod ręką oficjalne licencjonowane źródło informacji. Będziecie mogli zrobić z niego użytek, kiedy tylko zechcecie, czy to podczas dyskusji, czy to dla samych siebie. Po co komu Google i Wikipedia, gdy ma się w domu coś takiego?


Autor: SQ


Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym artykule zostały wykonane przez jego autora.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się z nami swoim komentarzem.x

Agencja T.A.R.C.Z.A. zmusiła nas do śledzenia twoich poczynań poprzez pliki cookie! Czym są T.A.R.C.Z.A. i pliki cookie dowiesz się tutaj.

Co to są pliki cookies? Cookies, zwane również ciasteczkami (z języka angielskiego cookie oznacza ciasteczko) to niewielkie pliki tekstowe (txt.) wysyłane przez serwer WWW i zapisywane po stronie użytkownika (najczęściej na twardym dysku). Parametry ciasteczek pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka są stosowane najczęściej w przypadku liczników, sond, sklepów internetowych, stron wymagających logowania, reklam i do monitorowania aktywności odwiedzających. Jakie funkcje spełniają cookies? Cookies zawierają różne informacje o użytkowniku danej strony WWW i historii jego łączności ze stroną. Dzięki nim właściciel serwera, który wysłał cookies, może bez problemu poznać adres IP użytkownika, a także na przykład sprawdzić, jakie strony przeglądał on przed wejściem na jego witrynę. Ponadto właściciel serwera może sprawdzić, jakiej przeglądarki używa użytkownik i czy nie nastąpiły informacje o błędach podczas wyświetlania strony. Warto jednak zaznaczyć, że dane te nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony, a jedynie z komputerem połączonym z internetem, na którym cookies zostało zapisane (służy do tego adres IP). Jak wykorzystujemy informacje z cookies? Zazwyczaj dane wykorzystywane są do automatycznego rozpoznawania konkretnego użytkownika przez serwer, który może dzięki temu wygenerować przeznaczoną dla niego stronę. Umożliwia to na przykład dostosowanie serwisów i stron WWW, obsługi logowania, niektórych formularzy kontaktowych. Udostępniający używa plików cookies. Używa ich również w celu tworzenia anonimowych, zagregowanych statystyk, z wyłączeniem personalnej identyfikacji użytkownika. To pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze strony internetowej i pozwala ulepszać jej strukturę i zawartość. Oprócz tego, Udostępniający może zamieścić lub zezwolić podmiotowi zewnętrznemu na zamieszczenie plików cookies na urządzeniu użytkownika w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony WWW. Pomaga to monitorować i sprawdzać jej działania. Podmiotem tym może być między innymi Google. Użytkownik może jednak ustawić swoją przeglądarkę w taki sposób, aby pliki cookies nie zapisywały się na jego dysku albo automatycznie usuwały w określonym czasie. Ustawienia te mogą więc zostać zmienione w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym przesłaniu na urządzenie użytkownika. Niestety, w konsekwencji może to prowadzić do problemów z wyświetlaniem niektórych witryn, niedostępności niektórych usług. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj --> https://ec.europa.eu/info/cookies_pl

Zamknij