Mutanci Omega – oficjalna lista

W szeregach X-Men znajduje się wielu potężnych mutantów, ale kim są najpotężniejsi mutanci w uniwersum Marvela? Przez lata termin „mutant na poziomie Omega” był używany do określenia postaci jako jednej z najpotężniejszych i potencjalnie niebezpiecznych mutantów. Termin ten nie był jednak nigdy dobrze zdefiniowany i często był rzucany, aby podkręcić charakter postaci.

Scenarzysta Jonathan Hickman przejął komiksowych X-Men, rozpoczynając swoją nową przygodę w komiksie House of X #1. Ten numer wprowadza drastycznie odmienioną erę dla X-Men. Hickman nie tracił czasu na wyjaśnienie, co tak naprawdę oznacza termin „mutant Omega”.

W numerze tym znajduje się dokument z infografiką wyjaśniający termin „mutant poziomu omega” jako :

mutant, którego moc dominująca osiąga – lub uznaje się, że osiąga – nieokreśloną górną granicę tej mocy.

Innymi słowy, odnosi się do mutanta, którego poziom wykorzystania mocy, przynajmniej teoretycznie, nie może zostać przekroczony.

Dokument następnie wymienia 14 znanych mutantów poziomu Omega w uniwersum Marvel. Oto oni:

 

1. Monarch (Jamie Braddock)

Moc: Manipulacja rzeczywistością kwantową

Jamie Braddock jest starszym bratem bliźniaków Betsy Braddock (Psylocke) i Briana Braddocka (Captain Britain). Jego siły wypaczające rzeczywistość są utrudnione przez jego przekonanie, że rzeczywistość jest jego własnym marzeniem, objawem schizofrenii.

 

2. Iceman (Bobby Drake)

Moc: Manipulacja ujemną temperaturą

Bobby Drake jest jednym z pięciu oryginalnych X-Men. Potrafi manipulować temperaturami poniżej zera, tworząc lód, a nawet zamykając w nim swoje ciało lub przekształcając w nie swoje ciało. Iceman od dawna był postrzegany jako X-Man z największym niewykorzystanym potencjałem i mutant poziomu Omega, który nigdy nie osiągnął teoretycznej górnej granicy.

 

3. Elixir (Joshua Foley)

Moc: Biokineza

Josh Foley był uczniem Xavier School for Gifted Youngsters. Jego moc początkowo uważano za ograniczoną do uzdrawiania, ale później ujawnił ciemniejszą stronę siebie – dosłownie, ponieważ moc zmieniła pigmentację jego skóry – co również pozwoliło mu na wywołanie chorób. Okazuje się, że ma całkowitą kontrolę nad własną strukturą organiczną i strukturami bliskich mu osób. Ostatnio pokazał, że może wskrzeszać zmarłych.

 

4. Marvel Girl (Jean Grey)

Moc: Telepatia

Jean Grey to kolejna z oryginalnych X-Men Xaviera. Jej psioniczne moce początkowo uważano za ograniczone do telekinezy. Później rozwinęła również moce telepatyczne i to tutaj pokazuje talent na poziomie Omega.

 

5. Legion (David Haller)

Moc: Manifestacja mocy

David Haller jest dzieckiem profesora X i Gabrielle Haller. Najpierw wydawało się, że odziedziczył jedynie telepatyczne dary swojego ojca, ale to był dopiero początek. Haller cierpi na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości, a każda z jego osobowości ma wyraźny zestaw mocy. Tak więc zdolność do manifestowania nowych mocy jest jego darem na poziomie Omega.

 

6. Magneto (Erik Lensherr)

Moc: Magnetyzm

Najstarszy przyjaciel Profesora X i niegdyś jego największy rywal, Magneto, z jakiegoś powodu znany jest jako „Mistrz magnetyzmu”. Wykazał się umiejętnością manipulowania polami magnetycznymi w skali tak dużej, że był zdolny zmienić ziemskie pole magnetyczne na biegunach.

 

7. Proteus (Kevin MacTaggert)

Moc: Manipulacja rzeczywistością psioniczną

Kevin MacTaggert jest synem mutantki Moiry MacTaggert. Jedną z największych życiowych tragedii Moiry, jako jednej z liderek w dziedzinie badań nad mutantami, była jej niezdolność do pomocy własnemu synowi. Proteus jest istotą złożoną z czystej psionicznej energii, a jego moce są tak potężne, że są niemal poza jego kontrolą. Kevin dorastał izolowany w laboratorium Moiry na wyspie Muir. Jako istota zbudowana z energii, Proteus może posiadać fizyczne ciała innych istot, ale jego talent na poziomie Omega polega na wykorzystaniu swojej psionicznej energii do zmiany otaczającego go świata.

 

8. Mister M (Absalon Mercator)

Moc: Manipulacja materią

Mister M jest byłym mieszkańcem Mutant Town w Nowym Jorku. Ma pełną kontrolę nad atomową i subatomową strukturą. Ten poziom kontroli pozwala mu wykorzystać swój dar, aby dać sobie supermoce lub włączyć niematerialność, naprawiać maszyny lub leczyć rany, a także usuwać lub ulepszać wiele innych mutancich darów.

 

9. Storm (Ororo Munroe)

Moc: Manipulacja pogodą

Burza była kiedyś uważana za boginię, kiedy mieszkała z wiejskim plemieniem w Afryce. Łatwo to zrozumieć, biorąc pod uwagę jej zdolność do manipulowania pogodą. Potrafi używać swoich mocy do wywoływania deszczu, błyskawic, wiatru, śniegu i manipulowania atmosferą na różne inne sposoby.

 

10. Exodus (Bennet du Paris)

Moc: Telekineza

Bennet du Parris jest francuskim krzyżowcem z XII wieku. Został przeklęty przez Apocalypse’a i uwięziony w krypcie na wieki, aż Magneto znalazł go i uwolnił. Exodus ma kilka umiejętności, z których niektóre mogą być wynikiem manipulacji Apocalypse’a. Należą do nich teleportacja, telepatia i leczenie, ale ogromna moc telekinetyczna to ta, która osiąga poziom Omega, przewyższając nawet umiejętności wychwalanej Jean Grey.

 

11. Kid Omega (Quentin Quire)

Moc: Telepatia

Quentin Quire jest najbardziej buntowniczym uczniem, jaki kiedykolwiek zaszczycił swoją obecnością sale Instytutu Xaviera. Kiedyś rozpoczął tam zamieszki. Jest także mutantem poziomu Omega z telepatią na poziomie rywalizującym z umiejętnościami Jean Grey.

 

12. Powerhouse (Franklin Richards)

Moc: Manipulacja rzeczywistością

Franklin Richards jest synem Reeda i Sue Richards z Fantastycznej Czwórki. Jest także mutantem na poziomie Omega z możliwością manipulowania rzeczywistością, a nawet tworzenia wszechświatów. Kiedyś zrobił to, aby uratować Avengers i Fantastyczną Czwórkę, po tym jak obie drużyny poświęciły się, by pokonać Onslaught. Po wydarzeniach z Secret Wars, Fantastyczna Czwórka przemierzyła multiwersum pozwalając Franklinowi wykorzystać jego moce do ponownego wypełnienia go nowymi wszechświatami.

 

13. Vulcan (Gabriel Summers)

Moc: Manipulacja energią

Zaginiony niegdyś brat Cyclopsa i Havoka dzieli ich talent do absorbowania i kierowania energii, ale w znacznie potężniejszy sposób. Potrafi użyć energii do latania, kreatywnych ataków ofensywnych i tworzenia pól siłowych, a nawet utrzymać się w kosmosie. Kiedyś użył swojej mocy, aby obalić Imperium Shi’ar i zapanować w nim jako Majestor.

 

14. Hope (Hope Summers)

Moc: Manipulacja mocą

Hope Summers to kobieta, która sprowadziła rasę mutantów na Ziemię po tym, jak została ona prawie zniszczona przez M-Day. Jej osobiste moce pozwalają jej kopiować moce każdego mutanta znajdującego się w pobliżu. Do tej pory nie spotkała się z mocą, której nie mogłaby naśladować.


Źródło: ComicBook

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek 658

Brakuje Wolverine’a może jego moce nie są tak zaawansowane. Ale przydałoby się go tu umieścić. Po prostu zasluguje na to.

Tomek 658

Według mnie powinno się złamać zasady i go umieścić. Mutanci bez Wolverine’a to nie to. Ale być może w swoich przekonaniach jestem osamotniony.

A_lie

Tu chodzi wyłącznie o potęgę, nie zajebistość czy znaczenie dla fabuły. Wolverine, chociaż to jeden z głównych bohaterów, nie potrafiłby stworzyć alternatywnego wszechświata, zmieść z powierzchni ziemi pół planety, a reszty uczynić sługami. On ma pazury. Nieźle. Omega =/= główny bohater. Nie po to tworzy się definicję, aby ją złamać, bo to główny bohater… Mutanci bez Wolverine’a to nie to. Owszem. Ale mutanci to nie tylko same Omegi. Nie wykluczamy istnienia tej postaci. Po prostu zaprzeczamy jego potędze. Na tę klasę nie da się zasłużyć fajnością czy zaangażowaniem. Ona służy tylko po to, aby opisać poziom mocy bohatera. Te odznaczenia… Czytaj więcej »

Raul

Czy nie brakuje to profesora X ?

Raul

Czy nie brakuje tu Scarlet Witch i Profesora X ?

A_lie

A Scarlett Witch? Ona z pewnością się kwalifikuje. Ewentualnie jeszcze Magneto i Polaris, chociaż oni w ich przypadku Alfa też nie byłaby przestępstwem. No i Andy i Lauren von Struckerowie. Może nie oddzielnie, ale razem to już chyba Omega.

Joan Roch

Emma Frost JEST uznawana za mutanta omega i jej tu niema

Joan Roch

Emma Frost JEST uznawana za mutanta omega i jej tu nie ma

9
0
Podziel się z nami swoim komentarzem.x