Wrocławskie Dni Fantastyki 2022 – Relacja

Dni Fantastyki 2022 okiem Planety Marvel

Znów przybyłam do wrocławskiej Leśnicy, gdzie w dniach 26-28 sierpnia odbyła się kolejna edycja Dni Fantastyki. Tym razem organizatorzy, mając już doświadczenie zdobyte podczas ubiegłorocznego wydarzenia, które odbywało się w cieniu pandemicznych obostrzeń, ponownie postanowili poeksperymentować z systemem biletowania.

Podczas tegorocznego spotkania osoby chcące wziąć udział w punktach programu, które odbywają się wewnątrz Centrum Kultury “Zamek”, mieli możliwość skorzystania z dwóch, dobrze znanych opcji: kupić trzydniowy karnet uprawniający do wejścia na dowolną liczbę prelekcji i paneli, albo skorzystać z możliwości zakupu biletów na pojedyncze wydarzenia (co testowano już rok temu). W drugim przypadku pula ta była ograniczona, by pozostawić miejsce dla tych, którzy zdecydowali się na karnet oraz gości. Co by nie patrzyć oba te rozwiązania z pewnością znalazły swoich odbiorców. Pierwsza opcja pozwalała na większą elastyczność wyboru atrakcji i spontaniczność. Druga natomiast była idealna dla tych, którzy upatrzyli sobie kilka konkretnych prelekcji i jednocześnie chcieli nieco zaoszczędzić.

Pewne kontrowersje wśród uczestników tegorocznych DF-ów wzbudził jednak fakt, że osoby z wykupionymi biletami mogły wejść na salę w pierwszej kolejności, natomiast teoretycznie posiadacze karnetów mogli stracić możliwość wejścia do sali, jeśli zabraknie dla nich krzeseł. Osobiście nie byłam świadkiem żadnej takiej sytuacji, więc nawet jeśli miały one miejsce, to na niezbyt dużą skalę. Zatem możliwe, że ten system pozostanie z nami na kolejne lata. I przyznaję, że gdybym sama miała wybrać jedną z powyższych możliwości, to jako osoba, która zawsze planuje sobie wcześniej, na które punkty programu się wybierze, raczej zdecydowałabym się właśnie na zakup pojedynczych biletów.

Tradycyjnie, to właśnie prelekcjom i panelom dyskusyjnym poświęciłam najwięcej swojej uwagi. I już na wstępie muszę przyznać, że znakomita większość moich tegorocznych wyborów była trafiona. Niestety, nie we wszystkich interesujących mnie punktach programu mogłam wziąć udział, bo część się na siebie nakładała. 

Jednym z takich właśnie spotkań, z których musiałam zrezygnować, była dyskusja na temat tego, czego możemy spodziewać się w nadchodzącym filmie “Black Panther: Wakanda Forever”. Była to jednak prelekcja prowadzona przez Juliana Jelińskiego, więc jestem przekonana, że jakości jej nie brakowało. Oprócz tego fani uniwersum Marvela mogli dowiedzieć się nieco na temat, inspiracji kulturą Japonii w historiach komiksowych spod szyldu Domu Pomysłów podczas świetnego wystąpienia Dawida Głowni. 

Poza tym miałam też okazję wysłuchać dyskusji na bardzo ciekawych panelach poświęconych Batmanowi (rozmawiali Radosław Pisula i Tomasz Żaglewski) i realizmowi magicznemu (Marta Krajewska, Radek Rak, Jakub Bielawski). Wysłuchałam również prelekcji Jakuba Ćwieka o filmowych heroinach i Krzysztofa M. Maja o filmowych i serialowych adaptacjach (głównie) powieści fantasy, które, choć interesujące, moim zdaniem znacznie lepiej sprawdziłyby się w formie paneli dyskusyjnych, w których mielibyśmy okazję spojrzeć na te zagadnienia szerzej i poznać bardziej różnorodne perspektywy. 

Na zewnątrz, w parku wokół Zamku, po raz kolejny wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z atrakcji Strefy Open, do której wejście było, oczywiście, bezpłatne. Tam na miłośników fantastyki czekały nie tylko liczne stoiska z gadżetami, książkami i komiksami oraz jedzeniem i napojami, ale także ciekawe atrakcje. Ci spragnieni adrenaliny konwentowicze, mogli powalczyć na miecze ze słowiańskimi wojami, nauczyć się prostych akrobacji z ogniem, czy porzucać siekierą do tarczy. Dla tych z artystycznym zacięciem przygotowano warsztaty m.in. z malowania figurek, tworzenia biżuterii czy kowalstwa. A ci, którzy sztukę wolą chłonąć, a nie tworzyć, mieli okazję obejrzeć pokazy fast paintingu, wziąć udział w kilku koncertach oraz przyjrzeć się imponującym kostiumom uczestników konkursu na najlepszy cosplay. 

Po raz kolejny miałam zatem okazję spędzić naprawdę przyjemne kilka dni wypełnionych spotkaniami ze znanymi twórcami, poszerzaniem mojej geekowskiej wiedzy i przemiłą, pełną pozytywnej energii atmosferą, która wypełniała korytarze leśnickiego Zamku i przestrzeń wokół niego.


Autorka: Dee Dee


Dziękujemy za możliwość udziału w imprezie po raz kolejny oraz za patronat medialny, którego dumnie udzielamy Dniom Fantastyki już od kilku lat.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się z nami swoim komentarzem.x