[SPOILERY] „WandaVision”: co wiemy po finale serialu

Serial WandaVision dobiegł końca. Czego dowiedzieliśmy się w finale i jakie ma to znaczenie dla przyszłości MCU?

Pierwszy w historii serial wyprodukowany przez Marvel Studios emitowany na platformie Disney+ dobiegł końca. Przez ostatnie tygodnie fani na całym świecie z zapartym tchem śledzili wydarzenia prezentowane w kolejnych odcinkach WandaVision, tworząc niezliczone teorie na temat tego, co wydarzy się w następnej odsłonie produkcji i jak wpłynie ona na Marvel Cinematic Universe jako całość. W tym tygodniu, w finale serialu, poznaliśmy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań i właśnie te informacje zbieramy w tym artykule. Artykuł zawiera spoilery, a więc jeśli masz ten odcinek jeszcze przed sobą i nie chcesz psuć sobie zabawy z oglądania, lepiej zrezygnuj z dalszego czytania.


Wanda jest potężniejsza niż Doktor Strange

W poprzednim, ósmym odcinku serialu dowiedzieliśmy się, że Wanda jest w stanie władać tzw. Magią Chaosu, czyli mocą tak potężną, że pozwala ona jej użytkownikowi manipulować, wypaczać i rekonstruować samą strukturę egzystencji i rzeczywistości, a nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia wszechświata. W tym odcinku poznaliśmy więcej szczegółów na temat wspomnianej mocy oraz samej postaci znanej jako Scarlet Witch.

Jak informuje Agatha, Scarlet Witch jest tytułem, który odnosi się do wyjątkowej użytkowniczki magii. Zgodnie z podaniami Scarlet Witch ma być czarownicą, która „nie została urodzona, lecz stworzona” i włada ona mocą silniejszą nawet od samego Najwyższego Czarnoksiężnika (którym w komiksach aktualnie jest Steven Strange, a w MCU zapewne prędzej czy później nim zostanie), a jednocześnie nie potrzebuje zaklęć, by z niej korzystać. To ta ostatnia charakterystyka sprawiła, że Wanda do tej pory nie zdawała sobie nawet sprawy z faktu, że jest czarownicą. Dodatkowo, dowiadujemy się, że Scarlet Witch jest nie tylko niezwykle potężna, ale też niebezpieczna. W przyszłości Wanda będzie musiała zatem postarać się opanować swoje moce, jeśli chce korzystać z nich w bezpieczny sposób.


Nowy kostium Wandy

Po starciu z Agathą Harkness Wanda zyskała nie tylko ogromną siłę, akceptując swoją rolę i tożsamość Scarlet Witch, lecz także otrzymała zupełnie nowy kostium. Oczywiście wizualnie nawiązuje on do klasycznego stroju Wandy Maximoff znanego z komiksowego uniwersum, z charakterystycznym diademem na czole.


Prawdziwa tożsamość fałszywego Quicksilvera

Podczas rozmowy Monici Rambeau z fałszywym Pietro bohaterka odkrywa prawdziwą tożsamość granej przez Evana Petersa postaci. Okazuje się, że fałszywy Pietro to tak naprawdę Ralph Bohner – mieszkający w Westview aktor. Monica dowiaduje się o tym, gdy znajduje jego zdjęcie, prawdopodobnie pochodzące z sesji dla agencji aktorskiej.

Jak już wiedzieliśmy wcześniej, Pietro/Ralph został wykorzystany przez Agathę, aby zbliżyć się do Wandy i wyciągnąć od niej informacje dotyczące jej mocy i tego, jak udało jej się stworzyć anomalię w Westview.


Monica Rambeau i jej moce

W odcinku siódmym dowiedzieliśmy się, że Monica Rambeau zyskała supermoce. Po podróży przez hex, zarówno do Westview, jak i poza nie, komórki w jej ciele zaczęły zmieniać swoją strukturę. Już w tamtym odcinku zaprezentowano nam małą próbkę nowych umiejętności bohaterki – jej oczy zaczęły zmieniać kolor, Monica była w stanie zauważyć w swoim otoczeniu wiązki fal w okolicach linii i słupów energetycznych, a także zdołała wylądować miękko i bez szwanku po odepchnięciu przez Wandę.

W finale serialu zauważyliśmy jej kolejną zdolność – Monica, stając w obronie synów Wandy i Visiona, przyjęła na swoje ciało kule, które przeszły przez jego kolejne warstwy, a następnie upadły, tracąc swoją prędkość i pozostawiając bohaterkę zupełnie bez szwanku. Wiemy jednak, że Monica jest dopiero na początku swojej superbohaterskiej drogi, a zatem możliwe, że w przyszłych produkcjach poznamy naturę jej umiejętności jeszcze lepiej.


Tajemnicza księga Agathy to Darkhold

Fani słusznie przewidzieli, że tajemnicza księga, w której posiadaniu była Agatha Harkness to znany marvelowski artefakt o nazwie Darkhold. W uniwersum komiksowym Darkhold, znana również jako „Księga potępionych Shiatry” lub „Księga grzechów”, została stworzona, gdy Chthon spisał swoje złe zaklęcia. W WandaVision nie pojawiło się żadne bezpośrednie nawiązanie do Chthona, jednak Agatha stwierdza, iż jest to księga powiązana z czarną magią i nazywa ją „Księgą potępionych”.

Jak słusznie zauważono, księga o nazwie Darkhold pojawiła się wcześniej także w serialu Agents of S.H.I.E.L.D. Warto jednak zauważyć, że księgi w obu tych produkcjach wyglądają zupełnie inaczej. Jest to zatem raczej jasny sygnał, że Darkhold pojawiający się w produkcji Marvel Studios nie jest powiązany z serialowymi Agentami. Może to więc zakończyć ciągnącą się od lat falę spekulacji, czy Agents of S.H.I.E.L.D. jest częścią MCU czy też nie.


Co się stało z białym Visionem?

Biały Vision stworzony przez agentów SWORD faktycznie w finałowym odcinku został wykorzystany do ataku na Wandę wewnątrz anomalii. Doprowadziło to do starcia pomiędzy białym Visionem a Visionem stworzonym przez Wandę. Ostatecznie konflikt pomiędzy bohaterami został jednak rozwiązany nie w sposób siłowy, lecz przy pomocy dyskusji na temat paradoksu statku Tezeusza, który jest zagadką logiczną dotyczącą tożsamości obiektu.

W wyniku wspomnianej rozmowy biały Vision zrozumiał, że to on jest prawdziwym Visionem, a zatem to nie drugi Vision powinien być celem jego ataku. Po dojściu do tego wniosku biały Vision odlatuje. W tym momencie można zadać sobie pytanie: czy oznacza to, że biały Vision oddalił się w celu dokonania autodestrukcji? A jeśli tak, to dlaczego twórcy nie pokazali nam tego na ekranie? Nie jest zatem wykluczone, że biały syntezoid nie został zniszczony i może kiedyś jeszcze pojawi się w MCU.


Agatha Harkness żyje – co dalej?

Agatha Harkness, która, jak się okazuje, manipulowała Wandą, by posiąść jej potężną moc, stała się kolejnym marvelowskim czarnym charakterem, którego nie uśmiercono w ostatecznym starciu z protagonistą (w tym wypadku protagonistką). Wanda postanowiła bowiem, że idealną karą dla Agathy będzie zamknięcie jej w małym skrawku anomalii Westview, którego Scarlet Witch nie zniweluje. Wewnątrz anomalii Agatha będzie zmuszona odgrywać serialową postać sąsiadki, w którą wcielała się na początku, jednak pozostanie tam całkowicie sama.

Fakt, iż Agatha przeżyła, a sama Wanda zapowiedziała, że jeszcze kiedyś się spotkają, sugeruje nam, że bohaterka będzie miała okazję jeszcze kiedyś zaprezentować się w innej produkcji MCU. I w sumie nie ma w tym nic dziwnego, bo wielką stratą dla twórców byłoby pozbawienie się szansy na ponowne zatrudnienie tak charyzmatycznej aktorki jak Kathryn Hahn.


Rodzina Wandy zniknęła, ale może powróci?

Po starciu z Agathą i zrozumieniu, jak stworzona przez Wandę anomalia skrzywdziła znajdujących się wewnątrz niej mieszkańców Westview, bohaterka była zmuszona podjąć bardzo trudną dla siebie decyzję – sprawić, aby Hex, a co za tym idzie, także cała jej rodzina, zniknęli. Wanda musi zatem po raz kolejny pożegnać się z Visionem oraz pogodzić się ze stratą bliźniaków. I choć ostatecznie Wanda znajduje się ponownie samotna na fundamentach nieukończonego domu, w którym miała zamieszkać ze swoim ukochanym, pewne wskazówki, a zwłaszcza druga scena po napisach, wskazują, że prawdopodobnym jest, iż Scarlet Witch uda się odzyskać rodzinę.

Już w momencie pożegnania z Visionem bohaterowie zauważają nie tylko to, że żegnają się po raz kolejny, ale mówią także, iż oznacza to, że w końcu nadejdzie także czas, gdy ponownie będą mieli szansę się powitać. Jeszcze ciekawsze jest jednak to, co widzimy w drugiej scenie po napisach. Okazuje się, że Wanda oddaliła się od cywilizacji i zamieszkała w drewnianym domku gdzieś w górach. Po tym, gdy bohaterka wchodzi do wnętrza domu, by zrobić sobie herbatę, kamera prowadzi widza do innego pomieszczenia w domu, w którym znajduje się projekcja astralna Wandy, która studiuje Darkhold. Widzimy zatem, że bohaterka stara się zdobyć wiedzę na temat swoich tajemniczych mocy. Co więcej, w tle słyszymy głosy chłopców, Billy’ego i Tommy’ego, którzy gdzieś z zaświatów wołają o pomoc mamy. Może to zatem oznaczać, że istnieje szansa na sprowadzenie chłopców z powrotem i właśnie to stanie się jednym z kolejnych celów w życiu Wandy.


Skrulle, czyli co dalej z Monicą?

Pierwsza scena po napisach dotyczy natomiast przyszłości Monici Rambeau. Po zniknięciu anomalii i aresztowaniu Haywarda, gdy agenci SWORD wybierają się na odprawę, Monicę prosi się o to, aby udała się do pobliskiego kina. Agentka, która udaje się tam wraz z Monicą ujawnia, iż jest ona jedną z przedstawicielek rasy Skrulli, wprowadzonej do MCU po raz pierwszy w filmie Captain Marvel. Tajemnicza bohaterka przekazuje Monice informację, iż musi ona udać się w kosmos, ponieważ znajduje się tam dawny przyjaciel jej matki, który chciałby się z nią spotkać.

W scenie nie pada imię tego „starego przyjaciela”, jednak w sieci pojawiają się już teorie, że może to być Nick Fury, który od dłuższego czasu nie był widziany na Ziemi. Może być to zatem zapowiedź tego, że w filmie Captain Marvel 2, w którym na pewno pojawi się Monica, powróci także wątek Skrulli lub bohaterka będzie w jakiś sposób związana z serialem Secret Invasion z Samuelem L. Jacksonem w jednej z głównych ról.


Kto poprowadzi SWORD?

W finałowym odcinku dotychczasowy szef organizacji SWORD, Tyler Hayward, został aresztowany. Jak można się zatem domyślić, nie będzie on już dalej kierował organizacją zza bram więzienia, a zatem potrzebny jej będzie nowy dowódca. W sieci oczywiście pojawiło się już mnóstwo teorii na temat tożsamości kolejnego potencjalnego szefa. Jedną z oczywistych kandydatek stała się oczywiście Monica Rambeau, którą mieliśmy okazję już poznać, jednak biorąc pod uwagę jej niezbyt duże doświadczenie i dopiero niedawno odkryte moce, może być to jeszcze niewłaściwy czas, by powierzyć jej tak wysokie stanowisko.

Ciekawym rozwiązaniem mogłoby być zatem zapoznanie nas z nową dla uniwersum postacią, która byłaby osobą działającą w cieniu i zdobywającą doświadczenie od lat. Często wspominaną w internetowych teoriach bohaterką, która nadawałaby się do tego wręcz idealnie, jest Abigail Brand.

Abigail Brand to znana i lubiana komiksowa postać, agentka specjalna oraz dowódczyni komiksowej wersji SWORD. Na fakt, iż Brand nie pojawiła się jeszcze w MCU może wpływać jej kosmiczno-mutancie pochodzenie, jednak w momencie, gdy wszystkie należące niegdyś do studia Fox postaci, mogą zostać wykorzystane przez Marvel Studios, wprowadzenie tej właśnie bohaterki staje się znacznie łatwiejsze i coraz bardziej prawdopodobne.

Abigail ze względu na posiadany gen X posiada nadnaturalne zdolności – jest wyjątkowo wytrzymała, posiada umiejętność stawiania swoich dłoni w płomieniach, dzięki czemu potrafi przepalić większość metali samym dotykiem, a także jest w stanie porozumiewać się wieloma, nieznanymi dla ludzi językami ras kosmicznych.

Ponadto, zakłada się, że Hayward był jedynie jednym z dowódców SWORD, a właściwie jej ziemskim wysłannikiem. Faktycznym dowódcą, który stoi na czele całej organizacji i zarządza nią z kosmosu jest natomiast Nick Fury. Fanom udało się w związku z tym dopatrzeć pewnego szczegółu, który pojawia się w jednej ze scen filmu Spider-Man: Far From Home. Widzimy w niej Nicka Fury, który znajduje się w kosmosie na statku i na jednym z jego ekranów widzimy schemat czegoś na planie sześciokąta. Jak się okazuje, wygląda to jak schemat anomalii stworzonej przez Wandę, który można było zauważyć na planach posiadanych przez Haywarda i jego ziemski oddział SWORD.


Źródło: ComicBook/ComicBook/ComicBook/Vulture

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Szogo

Z tego co wiadome dzieciaki Wandy mają powrócić do MCU jako dorośli więc pewnie trochę potrwa zanim się uda je wyciągnąć , a co do hexu ,to o ile pamiętam taki kształt miały również portale ,co było pokazane już w Ragnaroku więc może pilnują i zamykają, aby nic się przeznie nie usiłowało przedostać na ziemię lub w jej pobliże .Co do kostiumu Wandy nie mogę wyzbyć się tego z przed oczu .
like father like daughter

Szogo

Porównanie

WandaVision, Magneto, Scarlet Witch
2
0
Podziel się z nami swoim komentarzem.x