„Moon Knight”: co wiemy po piątym i szóstym odcinku serialu?

Piąty i szósty odcinek szóstego serialu Marvela zatytułowanego Moon Knight trafił już na Disney+. Czego się z nich dowiedzieliśmy?

W ostatnie dwie środy na platformie Disney+ zadebiutowały dwa ostatnie odcinki kolejnego serialu osadzonego w uniwersum Marvela – Moon Knight. Śledzimy w nim losy cierpiącego na dysocjacyjne zaburzenie osobowości bohatera, w którego ciele żyją dwie różne osoby – Marc Spector i Steven Grant (w obu rolach Oscar Isaac). Wszelkie informacje na temat przełomowych wydarzeń odcinków, fanowskich teorii i tego, jak mogą one wpłynąć na przyszłość MCU zbieramy w tym artykule. Artykuł zawiera spoilery, a więc jeśli masz te odcinki jeszcze przed sobą i nie chcesz psuć sobie zabawy z oglądania, lepiej zrezygnuj z dalszego czytania.

 


Mark i Steven w zaświatach

Bogini Tawaret informuje Marca i Stevena, że umarli i znajdują się w wymiarze zwanym Duat. Według egipskich wierzeń Duat był krainą zmarłych, przez którą podróżowały dusze po śmierci. W drodze przez Duat musiały one stawić czoła wielu wyzwaniom i spotkaniom z demonami. Na końcu drogi odbywał się sąd nad duszą, który decydował o jej przyszłości w zaświatach.

Moon Knight

Sama Tawaret przyznała w odcinku, że Duat jest jedną z wielu krain zmarłych, które istnieją w świecie MCU. Inną, którą mieliśmy okazję już widzieć, był Plan Astralny w filmie Black Panther.

 


Ważenie serc i poszukiwanie wspomnień

Tawaret wyjaśniła bohaterom, że podczas podróży łodzią po zaświatach ich serca zostaną zważone na Wadze Sprawiedliwości. W wierzeniach starożytnych Egipcjan dusze po śmierci przechodziły przez rytuał podobny do znanego z chrześcijaństwa sądu ostatecznego. Podczas ważenia na szalach wagi umieszczano z jednej strony serce zmarłego, a z drugiej pióro, symbol bogini prawdy Maat. Jeśli ciężar grzechów znajdujących się w sercu przeważał szalę, dusza trafiała na pożarcie Ammit, natomiast dusze uznane za czyste trafiały na Pola Jaru.

Moon Knight

W serialu serca nie musiały okazać się lżejsze od pióra, lecz znaleźć balans. Gdyby im się to udało, bohaterowie trafiliby na Pola Jaru, a jeśli nie, zostaliby wyrzuceni z pokładu statku i na wieki pozostali zamarznięci w piaskach Duatu. Niestety, Taweret zauważyła, że serca Marca i Stevena „nie są pełne” i zasugerowała im, aby wrócili do wnętrza łodzi/szpitala psychiatrycznego, żeby osiągnąć równowagę, ponieważ „zawiera ono wszystkie wspomnienia z ich życia”. W szczególności Taweret podkreśliła, że bohaterowie muszą „pokazać sobie nawzajem prawdę”.

 


Dzieciństwo Marca

Steven naciskał na to, aby faktycznie szczerze porozmawiać, by zrównoważyć Wagi, ale Marc nalegał, aby unikać przeglądania ich wspomnień.

Bohaterowie znajdują się w pokoju pełnym martwych ludzi. Okazuje się, że to wszystkie osoby, które zabił Marc. Pojawia się tam też chłopiec, który zwraca uwagę Stevena. Marc poprosił, aby nie zwracać na niego uwagi. Ignorując go, Steven zaczął gonić chłopca i wszedł za nim do pokoju. Po tym Steven znajduje się na podwórku rodzinnego domu i widzi swoją matkę przy grillu i dowiaduje się, że ma brata. Młody Marc zachęca swojego młodszego brata Randalla, aby razem z nim eksplorował jaskinię. Gdy Marc przechadza się po korytarzach oddziału psychiatrycznego, Steven nadal podąża za chłopcami do jaskini. Nagle zaczyna padać, co niepokoi Randalla, ale Marc zapewnia go, że będzie dobrze. Bardzo zaniepokojony Steven prowadzi ich do jaskini, która zaczyna być zalewana wodą. Chłopcy krzyczą, po czym Steven i Marc znajdują się w pokoju podczas pogrzebu Randalla, który zginął podczas eskapady do jaskini.

Moon Knight

Kolejne wspomnienia pokazują, że matka Marca winiła chłopca za śmierć brata. W jednej ze scen bohaterowie odkrywają, że gdy wściekła matka próbowała dobić się do pokoju chłopca, zaczął on mówić z brytyjskim akcentem i zachowywać się jak Steven. Steven był zatem osobowością stworzoną przez straumatyzowany umysł Marca jako forma obrony przed agresją ze strony matki. Jego pierwowzorem była postać z lubianego przez Marca filmu Tomb Buster, nieustraszony archeolog Steven Grant.


Początki Moon Knighta

W innym wspomnieniu bohaterowie widzą noc, w której Marc spotkał Khonshu po raz pierwszy. Mężczyzna znajduje się na pustyni obok martwych ciał związanych zakładników. Marc wyjaśnia Stevenowi, że po zwolnieniu z wojska podjął się pracy dla swojego byłego przełożonego Bushmana, kiedy nie miał już żadnych innych opcji.

Tej nocy miał odbyć się prosty nalot rabunkowy na egipski grobowiec, ale Bushman zmienił plany i postanowił pozbyć się wszystkich świadków. Marc próbował wszystkich ratować, ale nie udało mu się. Jedną z ofiar tego zdarzenia był ojciec Layli, doktor El Faouly.

Moon Knight

Kiedy Steven pyta, co się stało z Markiem, jedyne, bohater wskazuje na świątynię należącą do nikogo innego jak Khonshu. Wchodzą do świątyni i widzą przeszłe ja Marca, wykrwawiającego się na śmierć u podstawy posągu przedstawiającego boga księżyca.

Marc przykłada pistolet do brody, ale zanim może pociągnąć za spust, głos mówi do niego: „Co za strata”. Zdezorientowany Marc pyta, kim jest głos, okazuje się on być bogiem Khonshu, szukającym wojownika. Bóg oferuje Marcowi szansę bycia jego wojownikiem i uratowanie go od śmierci.

 


Pola Jaru

Gdy bohaterowie po podróży przez wspomnienia wracają na pokład łodzi, Taweret z żalem mówi im, że ich waga nigdy się nie zrównoważyła ​​i że teraz niezrównoważone dusze Duatu przejmą ich obu.

Gdy łódź zbliża się do Bramy Ozyrysa, dusze zaczynają wchodzić na pokład, a Marc i Steven podejmują z nimi walkę. Szarpanina trwa dłuższą chwilę, jednak ostatecznie Steven wypada za burtę. Choć Marc krzyczy do Stevena i prosi, aby zatrzymano łódź, nikt nie reaguje. Steven goni łódź, pada na piasek i zamienia się w posąg, stając się kolejną zagubioną duszą w wymiarze Duat. Marc nadal płacze, żeby ktoś zatrzymał łódź, ale nagle szale wagi z jego sercem zostają zrównoważone, ku zaskoczeniu Taweret. Marc zostaje przeniesiony na Pola Jaru.

Moon Knight

W egipskich wierzeniach Pola Jaru są ekwiwalentem raju. To kraina w zaświatach przedstawiana jako otoczona wodą wyspa pokryta ogromnymi polami uprawnymi, nad którymi władzę sprawował Ozyrys.

 


Uwolnienie Ammit i Khonshu

W szóstym odcinku Harrow ponownie udaje się do piramidy w Gizie, gdzie bez skrupułów morduje awatary pozostałych bóstw, przejmuje figurkę Ammit i uwalnia ją. Z drugiej strony Layla rozbija figurę, w której uwięziony był Khonshu. Bogowie rozpoczynają starcie po tym, jak Ammit rozpoczęła pożeranie wszystkich znajdujących się w pobliżu dusz zdolnych do czynienia zła.

W międzyczasie przebywający na Polach Jaru Marc opuszcza to miejsce, chcąc wrócić po uwięzionego w piaskach Duatu Stevena. Mężczyzna akceptuje Stevena jako część siebie i “swoją jedyną supermoc”, co pozwala Stevenowi powrócić. Z pomocą Khonshu bohaterowie są też w stanie wrócić do życia. Odzyskują także swoje kostiumy Moon Knighta i Mra. Knighta oraz są w stanie przejmować kontrolę nad ciałem znacznie szybciej, dogadując się już bez problemów.

Moon Knight

W ostatecznej walce Marc, Steven i Layla stają przeciwko Harrowowi, podczas gdy Khonshu ściera się z Ammit. W momencie gdy nasi protagoniści są blisko przegranej, Marc/Steven ponownie traci świadomość i po chwili zauważa, że jego ciało, kontrolowane przez kogoś innego, rozprawiło się z przeciwnikami. Bohaterowie postanawiają ponownie uwięzić Ammit, a Harrowa pozostawić przy życiu. Marc stawia się też Khonshu i odzyskuje wolność.

 


Layla jako Scarlet Scarab

Layla w serialu otrzymuje propozycje od dwójki bogów, którzy chcieliby, aby ta stała się ich awatarem. I choć kobieta zdecydowanie odrzuca propozycję Khonshu, Tawaret ostatecznie udaje się ją przekonać, by przyjęła tę funkcję przynajmniej tymczasowo. W związku z tym Layla otrzymuje swój bojowy kostium, podobny do tych, które Khonshu wręczył Marcowi i Stevenowi. Tym samym staje się ona nową superbohaterką, oficjalnie nazwaną Scarlet Scarab.

W komiksowym uniwersum Marvela przydomek ten nosiły dwie osoby – Abdul Faoul, a później także jego syn, Mehemet. Pierwsza inkarnacja tej postaci zadebiutowała w komiksie The Invaders #23 z 1977 roku.

Moon Knight

Abdul Faoul był słynnym archeologiem podczas II wojny światowej. Odkrył Rubinowego Skarabeusza, artefakt, który został pierwotnie stworzony do walki z Elementals, około 3500 p.n.e. Kiedy dr Faoul dotknął mistycznego przedmiotu, stał się Szkarłatnym Skarabeuszem (Scarlet Scarab) i został obrońcą Egiptu podczas II wojny światowej. Najpierw wypędził z Egiptu Brytyjczyków, a potem nazistów. Po wojnie Szkarłatny Skarabeusz nadal walczył z przestępcami, aż pewnego dnia w latach pięćdziesiątych rubin, który dawał mu moc, po prostu zniknął. Faoul spędził resztę swojego życia na poszukiwaniu rubinu. Umierając, poprosił swojego syna Mehemeta, aby kontynuował jego misję.

Mehemet otrzymał od ojca kasę pancerną, w której trzymał Rubinowego Skarabeusza. Wewnątrz był kostium, który nosił jako Szkarłatny Skarabeusz, dziennik jego wyczynów i zdjęcie rubinu. Mehemet uważał za swój obowiązek kontynuowanie poszukiwań ojca i szukał klejnotu przez lata, tak jak jego ojciec. Wreszcie Mehemet przybył do miejsca ostatecznego spoczynku klejnotu. Trzymając rubin, zyskał moc Szkarłatnego Skarabeusza i postanowił zostać nowym obrońcą Egiptu. Jednym z jego celów była ochrona bezcennych starożytnych artefaktów Egiptu.

Moon Knight

Sam twórca serialu, reżyser Mohamed Diab przyznał, że tworząc postać Layli nie nawiązywał do historii komiksowych bohaterów, którzy nosili ten przydomek. Decyzję o nadaniu jej tego pseudonimu podjął sam Marvel.

 


Scena po napisach

W scenie po napisach ostatniego odcinka serialu Moon Knight pojawia się Harrow, który znajduje się w szpitalu takim jak ten, w którym wcześniej byli Marc/Steven. Harrow wydaje się być zagubiony, pod wpływem dużej dawki leków. Jest na wózku inwalidzkim. Podchodzi do niego mężczyzna, który zaczyna pchać jego wózek. Wywozi go na zewnątrz i pomaga wsiąść na tylne siedzenie białej limuzyny stojącej pod placówką. Wewnątrz siedzi Khonshu (ubrany w garnitur). Khonshu śmieje się z tego, że Marc/Steven myśli, że się go pozbył i jego służba jako Moon Knight dobiegła końca. Przedstawia Harrowowi swojego przyjaciela, szofera – Jake’a Lockleya (znającego język hiszpański w stopniu płynnym).

Tym samym w końcu spotykamy trzecią osobowość, tę, której obecność była sugerowana prawie od początku sezonu.

Moon Knight


Na ten moment nie wiadomo czy Moon Knight otrzyma sezon drugi, jednakże nie ma też informacji mówiącej o tym, aby miało tak nie być. Przeciwnie, zakończenie ostatniego odcinka sugeruje iż kontynuacja powstanie.


Źródła:
https://variety.com/2022/tv/news/moon-knight-season-finale-jake-lockley-scarlet-scarab-mohamed-diab-1235258810/
https://en.wikipedia.org/wiki/Scarlet_Scarab
http://www.thewestologist.com/ideas/the-scales-of-justice
https://en.wikipedia.org/wiki/Duat
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pola_Jaru


Autorka: Dee Dee

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się z nami swoim komentarzem.x